Jak by měl vypadat obsah článku blogu

Ještě než se vrhnete do čtení jednotlivých tipů, připomeňte si, proč je důležité tvořit precizní obsah. Blogovými články čtenářům předáváte užitečné informace stejně, jako by to dokázal zkušený prodejce při osobním prodeji. Pomůžete čtenářům vyřešit problém nebo vybrat pro ně ten správný produkt, a navíc si získáte i jejich důvěru. 

Důvody, proč psát super obsah na blog:

 • Zajímavé, užitečné či zábavné informace přitahují pozornost, a tím pádem dostávají vaši značku do povědomí mnoha lidí.
 • Pravidelné aktualizace obsahu v podobě nových článků podporují SEO -  web se postupně bude objevovat na vyšší pozicích ve výsledcích vyhledávání.
 • Blogem si budujete výraznou konkurenční výhodu, pro kterou budete u potenciálních zákazníků dostávat přednost před konkurencí.
 • V očích čtenářů upevňujete pozici experta, co svému oboru stoprocentně rozumí. A to jim dává záruku, že vám mohou maximálně důvěřovat.
 • Zvýšíte návštěvnost svých stránek, dokonce se mnoho uživatelů bude vracet opakovaně, aby si přečetli nový článek.

Atributy úspěšných článků:

 • Přínosné a obohacující
 • Zajímavé
 • Přehledné
 • Komplexní
 • SEO friendly (budou se líbit vyhledávačům a nebudou penalizovány)
 • UX friendly (budou se líbit uživatelům a čtením jim bude příjemné)

1) Promyslete si téma

Většinou dostanete téma článku zadný podle hledané fráze či často dotazovaného dotazu. Zkuste se vcítit do role čtenářů a pište přínosné informace nikoliv plytké fráze. Nápomocné mohou být související klíčová slova, dotazy od návštěvníků nebo třeba oborové diskuze. Dejte si na čas a zjistěte, co se o daném tématu píše - udělejte si rešerši. Zaměřte se hlavně na konkurenci. Na závěr si, ale vždy připomeňte, že cílem je vzdělávat uživatele ve svém oboru, být užitečným rádcem a spolehlivým profesionálem, který jim pomáhá.

2) Navrhněte si osnovu

Po rešerši tématů a klíčových slov byste měli tušit, čemu se budete věnovat. Zkuste si podle priorit sestavit předběžnou osnovu ke svému tématu. Pomocná vám může být takhle obecná osnova, která vychází z obrácené pyramidy:

 • Úvod
 • Hlavní výsledek/poselství článku
 • Rozvíjející informace
 • Příbuzné informace
 • Závěr

Jak vytvořit nový článek v administraci?

Již existuje nějaký článek ve stejné rubrice na blogu či poradně

Pokud už na blogu či poradně existuje nějaký článek, tak je to velice jednoduché. Najdu si článek (nejlépe ve stejné rubrice) a kliknu na tlačítku Duplikovat (vedle tlačítek uložit a náhled).

Po kliknutí na tlačítko Duplikovat se vám otevře stránka, která vypadá na prosto stejně jako duplikovaná stránka. Na hoře si změním Název položky, nejlépe článek skryji. Vpravo si zkontroluji, že je položka ve správné rubrice (Nadřazená položka).

Vytvoření nového článku v administraci
Vytvoření nového článku v administraci pomocí duplikace

 

Pak už stačí vymazat text v kontentu, perexu a detailním nastavení. Zkontroluji si, že není připojená žádná galerie a upravím autora článku v Souvisejících položkách.

Potřebuji vytvořit novou rubriku

Existují již články na blogu či poradně, ale chybí vám správná rubrika? Opět je nejjednodušším způsobem duplikace existující rubriky.
Opět změním Název položky a překontroluji Nadřazenou položku. Nikde jinde už nic neupracuji. 

Při duplikování článku z jiné rubriky, pak postupuji stejně jako kdyby byl článek ve stejné rubrice, pouze změním Nadřazenou položku.

Na blogu neexistuje rubrika ani článek

Přidáváte první článek? Vždy je nutné nejprve článek zařadit do rubriky. Jak vytvořit novou rubriku? Ve stromu kategorií máme hned jako první položku Přidat položku. Vytvoříme položku, pojmenujeme ji, zaškrtneme Blog rubrika, popřípadě Porada kategorie a klikneme na přidat položku (nevybírám zde nadřazenou položku). Následně by se měla ve stromu ukázat ve složce Blog (nebo Poradna).

Stejným způsobem vytvořím stránku pro článek. Položku pojmenuji, vyberu nadřazenou položku (danou rubriku) a za kliknu Blog článek (nebo Poradna článek). Vyplním perex, obsah atd. Položku přidám a zkontroluji, že se vytvořila položka ve složce dané rubriky.

Přidání nové položky
Přidání nové položky

 

Poznámka: Každá administrace se může mírně lišit. Nejčastěji tam může být více nebo méně položek, popřípadě se administrace může lišit graficky.

Nevíte si rady?
Neváhejte se zeptat

Nevíte si rady nebo potřebujete něco konzultovat? Nápovědu stále zdokonalujeme na základě vašich požadavků a postřehů. Uvádíme co nejvíce možných variant, které používáme na řešení jednotlivých částí webu, mějte ale na paměti, že projekty řešíme individuálně na základě konkrétních potřeb.

Nádražní 876
560 02 Česká Třebová

honza.cech@czechgroup.cz

+420 774 201 483

*
*