Vars jsou nejčastěji označením pro kombinaci možností u produktu (jinak ředšeno ještě jako "kombinace"). V projektech se to používá nejčastěji 2 způsoby.
1. produkt má zatržené možnosti u různých vlastností, ze kterých se následně generují kombinace. Kde kombinace pak nesou hodnoty jako sklad této kombinace, EAN apod. Nejčastěji se používá třeba u eshopu s oblečením nebo s věcmi různých barev a velikostí. Např.: drevojas.cz nebo runsport.cz
2. produkt má pouze kombinace a řešení možností je až vedlejší (produktové možnosti se řeší na základě kombinací, které pak nabízíme všude místo výběru možností). Nejčastěji se používá na eshopech, kde se neřeší vybírání možností, ale hlavně výber dané kombinace Např u šroubků se řeší hlavně "podle oka" než podle toho jestli je mosazný nebo nerezový. Např.: briol.cz
Vars mají svoji danou strukturu. možnosti (options) ve vars se oddělují pomocí '_' (spodní pomlčky) a řadí se dle id vlastnosti od nejnižšího po nejvyšší (vzestupně).
Možnosti jsou unikátní skrz všechny vlastnosti, takže se nemůže stát, že by vars obsahoval 2x stejnou možnost. Dále vars nemohou obsahovat více jak 1 možnost z 1 vlastnosti tzn z vlastnosti velikost se ve vars může objevit velikost XS pouze 1x. Pro lepší porozumnění jsem doplnil příklad níže:
produkt 2 má:
// asociativní pole je tvořeno jako property_id => [...option_ids]
[
3 => [ 4, 5, 6],
5 => [ 1, 2, 3],
]
Produkt bude mit vars ve stylu 4_1 nebo 6_3 nebo 6_2 apod. Ale už nemůže nabýt stavu kdy by kombinace byla např. 4_5 nebo 1_3 nebo 3_5 apod.