Jak upravím text nebo obrázek na stránce?

Obsah stránky vychází prvotně z grafického návrhu. Je několik možností, jak je obsah stránky nasazen na redakční systém a závisí to od toho, jaký kousek obsahu chceme měnit.

Obsah na stránce se může načítat:

 • Přímo z odpovídající položky menu v administraci (název, obsah, perex pod obsahem, případně detailní nastavení). Obrázek pak v pravém sloupečku na stejné stránce, případně v připojené fotogalerii. Soubory ke stažení mohou být připojené (pokud odkaz není přímo v obsahu stránky).
 • Z podstránek dané stránky, což je realizováno kvůli snažší administrovatelnosti. Takže v levém sloupci se ikonou "plus" u aktuální stránky, kde chceme měnit obsah, můžeme podívat, jaké (a jestli) má podpoložky. Pokud ano, tak postupujeme stejně jako v první odrážce, jen tedy u podstránek.
 • Z jiných položek menu (typicky třeba na hlavní straně se natahují náhledy článků z blogu, náhledy kategorií, služeb a podobně). V takovém případě je potřeba dohledat, kde ve struktuře se nám články, kategorie a podobně nacházejí - můžete využít hledání, které je umístěno nad stromem s položkami menu a prohledává názvy položek ve stromu - když najde, otevře strom až k položce a položku podbarví.
 • Z jazykových mutací - pokud se jedná typicky o prvek, který se na webu opakuje mnohokrát, mohou být texty nebo adresy k obrázkům vyplněny v modulu "Nastavení / Jazykové mutace". Běžně se jedná například o benefity firmy, různé nadpisy napříč webem, nebo třeba "hlavní kontaktní" osoba a podobně.
 • Poslední možnost je různé pokročilejší propojování obsahu. Může probíhat přes "Související položky menu" (button na detailu položky v administraci dole), nebo například přes tagy. 
  • Propojování přes související položky menu je použité vždy, když je potřeba stejný obsah přiřadit k několika stránkám. Připojování obsahu může probíhat oboustranně - tedy u inkriminované položky si volím, které jsou ty související, ale také můžu volit u jedné položky, ke kterým všem dalším položkám souvisí. Jak je toto nastavené je hodně individuální a vždy to nastavujeme tak, aby to mělo smysl a souvisí to třeba i s tím, jak hodně se jednotlivé obsahy na stránkách přidávají. Pokud přidáváme nový článek blogu, nastavujeme autora třeba tak, že u toho nového článku v souvisejících položkách zaškrtneme daného autora. Teoreticky by to ale šlo udělat tak, že by se u autora článku nastavilo, kterých článků je autorem - to ale v tomto případě opravdu smysl nedává.
  • Tagování používáme tehdy, když chceme AUTOMATICKY propojovat podobný obsah napříč webem. Interně si mohu například otagovat články blogu (je to něco jiného než štítky, ty jsou po vyplnění veřejné a sdružují obsah napříč blogem a jeho rubrikami). Pokud mám otagované články blogu (v detailním nastavení, pokud je tagování k dispozici), tak pak například mohu pomocí vyplnění tagů u produktů v e-shopu automaticky napárovat příslušné články blogu. Tato funkce je velmi individuální a je vždy řešena v rámci projektu. Neexistuje asi nějaký univerzální příklad, který by rovnou fungoval, pokud to není takto naprogramováno. Pokud váš projekt tuto funkci využívá, tak se tagy vyplňují v detailním nastavení u položky menu.
 • Obrázek může vycházet z grafického návrhu a nepředpokládá se jeho častá změna. Takový obrázek můžete vyměnit přímo na serveru:
  • Nejprve zjistíme jeho umístění pomocí "Prozkoumat prvek" (jedna z položek po kliku pravým tlačítkem myši na obrázek) v Google Chrome:
  • Vidíme umístění "/userfiles/images/01.jpg" a původní velikost "1920 x 700 pixelů" - to nás obojí zajímá.
  • Nachystáme si nový obrázek v dané velikosti a se stejným názvem.
  • Přes jakoukoliv Položku menu v administraci se proklikáme na server do složky userfiles:
  • Zde ve složce userfiles se proklikáme do inkriminované složky (zjistili jsme o pár kroků výše).
  • Jakmile jsme ve správné složce, uvidíme i obrázek (v našem případě 01.jpg), klikneme pravým tlačítkem myši a pomocí "rename" přejmenujeme například na 01_old.jpg
  • Jako poslední krok zbývá nahrát přichystaný obrázek v daných rozměrech a s totožným názvem souboru, jako byl obrázek starý, na server
  • Jako poslední krok se vrátíme na veřejnou část webu a řádně aktualizujeme web - Windows zkratka CTRL+R, MacOS případně CMD+R

Nevíte si rady?
Neváhejte se zeptat

Nevíte si rady nebo potřebujete něco konzultovat? Nápovědu stále zdokonalujeme na základě vašich požadavků a postřehů. Uvádíme co nejvíce možných variant, které používáme na řešení jednotlivých částí webu, mějte ale na paměti, že projekty řešíme individuálně na základě konkrétních potřeb.

Nádražní 876
560 02 Česká Třebová

honza.cech@czechgroup.cz

+420 774 201 483

*
*